www.hekimhan.com

 

HEKİMHAN PLATFORMU

                       Bilindiği üzere www.hekimhan.com ve Hekimhan eksenli web sayfalarında daha evvelden yayınlandığı üzere 20 Ekim 2007 tarihinde Ankara Sürmeli Otelinde Hekimhan sevdalısı işadamı,bürokrat,esnaf,bilim insanı,siyasetçi ve bir çok hemşehrimizle   toplanarak Hekimhan Platformunun temeli atılmış ve 11-13 Temmuz 2008 tarihleri arasında Hekimhan da toplanmaya karar vermiştik.

                     Planlandığı gibi toplantı 11.07.2008 tarihinde Hekimhan da  gerçekleşmiş, önemli  mazeretim olması nedeniyle toplantıya katılamamıştım.Ancak toplantıya katılan çok değerli hemşehrilerimiz daha evvelden planlandığı şekilde  çok önemli kararlar almışlardır.Bu toplantıda alınan kararlar Hekimhan Platformunun hedeflediği ilk kararlar olup, Hekimhan platformu ilerleyen tarihlerde üzerinde taşıdığı misyonu en iyi şekilde temsil etmeye devam edecektir. Hekimhan platformu geçici gaye ile değil, devamlılık esasına göre karşılıksız sevgi besleyen hemşehrilerimizce kurulmuş bir platformdur.                                       

                     Bu Platform; Temeli tamamen gönüllülük, samimiyet ve Hekimhan sevgisine dayanan Hekimhanlı  akademisyenlerle, iş adamı ve bürokratlar başta olmak üzere Hekimhan'ın bütün sorunlarına kafa yoran, mesai harcayan sivil toplum kuruluşlarının başkan ve üyeleri ile Hekimhan’ın gelişiminden başka hiçbir beklentisi olmayan hemşehrilerimizden kurulu bir çalışma grubu olarak tarihte yerini alacaktır.

                                                                                                 Vedat SOĞUKPINAR

11.07.2008 Hekimhan Toplantısı

11,07,2008 tarihinde 3. gerçekleşen ve Hekimhan Platformu; Milletvekillerimiz Mücahit FINDIKLI, Öznur ÇALIK ve Mevlit ASLANOĞLU, Hekimhan Kaymakamı Ramazan FANİ, Hekimhan Belediye Başkanı Vahit MUTLU, Güzelyurt Belediye Başkanı Aliseydi MİLLİOĞULLARI, Kurşunlu belediye Başkanı Ömer LEVENT, İpekyolu Belediye Başkanı Hacı Mustafa ARIKAN, Hasançelebi Belediye Başkanı M. Şerif YILDIRIM, Kocaözü Belediye Başkanı Bekir SARIBAŞ, Prof.Dr Süleyman ÇELİK, Doç. Dr Murat KARA, Avrupa Hekimhanlılar Derneği Başkanı Ali ERCAN, Hekimhan M.Y.O. Müdürü Prof. Dr. Murat ERDEMOĞLU Malatya Gazeteciler Cemiyeti ikinci başkanı Kemal DENİZ, Hekimhan Madencilik Genel Müdürü Zekai SEYHAN, Ermaden İşletmeleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet KURT, Vakıflar Bölge Müdürü Aliseydi AKDUMAN, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Nazif GARİPAĞAOGULLARI, İl Genel Meclis üyeleri Kurum Müdürleri ve Hekimhan halkının katılımıyla gerçekleşti.

 

Malatya Milletvekili Mevlüt ASLANOĞLU yaptığı konuşmada; “ Hedefe giden bir platform oluşturmalıyız bunun için elbirliğiyle çalışmalıyız, bizlerin ortak noktası Hekimhan olmalıdır. ilçeyi geliştirmek için birlik olmalıyız. En büyük sorunumuz ekmek, istihdam en büyük değerlerimiz yer altı kaynaklarımızdır,Bu platformun Hekimhan’ın makûs talihini yenmesinde önemli bir oluşumdur,” dedi.

 

Bu platform için çeşitli yerlerden gelen insanlarla Hekimhan’ı konuşuyoruz bu çok mutlu bir olay, ben Hekimhanlıları bu şekilde örgütlendirdikleri için çok teşekkür ediyorum diyerek konuşmasına başlayan Malatya Milletvekili Öznur ÇALIK yaptığı konuşmada; “ Bu platform umarım diğer ilçelere de örnek olur, biz vekiller olarak Hekimhan ilçe ve Belde Belediyelerin sorunları noktasında gerekli girişimleri yapacağız. Kapanan belediyelerimiz oldu ama yapılan bu çalışmalar çok önemli bir referandumdur.  Hasançelebi için üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Hekimhandaki göçün buraya has bir olay olmadığını Malatyanın da aynı durumu paylaştığını belirten ÇALIK  Hekimhan’ın yolarlı ile ilgili sıkıntılarını biliyoruz Kuluncak Hekimhan yolu ile ilgili sıkıntıları gidermek için ve ilçeye bağlı köy içme sularının projelerinin gerçekleşmesi için ödenek ayrıldığını söyledi.

Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı yaptığı konuşmada; “ İlçenin on sene sonrasını gözlerim parlayarak görüyorum. ilçenin önünün çok açık olduğunu düşünüyorum diyerek ilçenin en önemli özelliği madenlerdir dedi. İlçedeki nüfusun tutulması için alt yapı çalışması ve eğitimin önemine değinerek, Tarımda tek ürüne bağlı kalmamak gerektiğini alternatif ürünler üzerinde durulması gerektiğini belirtti.

İlçe Kaymakamımız Ramazan FANİ yaptığı konuşmaya Bugün bizleri bir araya getiren bu topraklarda doğan, bu coğrafyanın havasını soluyan bilimde, bürokraside, iş yaşamında belirli bir konuma gelmiş Hekimhan sevdalılarını ‘’Hekimhanlı olmak’’ ortak paydasında buluşturmak ve her geçen gün nüfusunu kaybeden ve ekonomik anlamda zayıflayan ilçemizi içinde bulunduğu bu olumsuz durumdan nasıl kurtarabileceğimizi ve ilçemizin sağlıklı ve sürdürülebilir kalkınmasını nasıl sağlayabileceğimizi tartışmaktır.”sözleriyle başlayarak “Bu organizasyon her şeyden önce hangi ideolojik düşünceye hangi siyasi görüşe sahip olursa olsun memleketi söz konusu olduğunda bu etiketini bir kenara bırakarak Hekimhanlı olmak  müştereğinde bir araya gelmesini bilen ve uygarca fikir alışverişinde bulunabilen bir yapıyı ortaya koyduğundan başlı başına bir kazançtır. Burada yapmaya çalıştığımız şey tartışmanın  kazananı ve kazandıracağı bir şey olmaz gerçeğinden hareketle sadece fikir üretmek ve fikir  alışverişinde bulunmaktır. Hepinizden istirhamım fikirlerimizi dile getirirken bu birlikteliğimizi gölgeleyecek tartışma uslubundan kaçınmamızdır. “ilçemiz Yerel Kalkınması için önemli fikirlerin ortaya atılacağı bu platformun istenilen faydayı sağlamasını ümit ediyorum.”  Sözleriyle konuşmasına son verdi.

Yapılan konuşmalardan sonra verilen arada, ilçemiz önemli tarihi eserlerinden  Taş Han’da öğlen yemeği verildi.

 

Öğle yemeğinden sonra Platformda yapılan konuşmalar değerlendirilerek, katılımcıların görüşleri, sorun ve soruları değerlendirildi.

 

Hekimhan Platformu Temmuz 2008 deklarasyonu

 

 

ANKARA HEKİMHAN PLATFORMU KATILIMCILAR LİSTESİ  

 

 

  ANKARA HEKİMHAN PLATFORMU TOPLANTI RESİMLERİ

 

 

Toplantı ile ilgili haber sitesi  http://www.bogazgoren.com/

 

 

www.hekimhan.com

www.hekimhan.org

www.hekimhanhaber.com